Ministerstwo Rozwoju przygotowuje obecnie wytyczne dla GIS, które będą obowiązywały gabinety fizjoterapeutyczne po ich otwarciu.
Polskie Stowarzyszenie Specjalistów Fizjoterapii wyraziło w piśmie do Pani Minister Jadwigi Emilewicz swoje stanowisko w tej sprawie.
Zgodnie z ustawą o zawodzie fizjoterapeuty (Dz. U. 2015, poz. 1994) zawód fizjoterapeuty jest zawodem medycznym. Nie ma więc możliwości, aby porównywać gabinety masażu, mające zadania relaksacyjne czy kosmetyczne z działalnością medyczną fizjoterapeutyczną, która jest realizowana we wszystkich oddziałach szpitalnych, oddziałach rehabilitacyjnych, zarówno dziennych, jak i stacjonarnych, zakładach rehabilitacji/fizjoterapii, zakładach opieki leczniczej, domach pomocy społecznej, jak również w gabinetach fizjoterapeutycznych – jako indywidualna, bądź grupowa opieka fizjoterapeutyczna, której celem jest udzielanie świadczeń zdrowotnych tak, jak to ma miejsce w przypadku indywidualnej praktyki lekarskiej, pielęgniarskiej itp. (a przypominam, iż indywidualne praktyki lekarskie i pielęgniarskie nie zostały zawieszone).
Jednym z elementów wykonywania świadczeń zdrowotnych jest prowadzenie indywidualnych lub zbiorowych praktyk fizjoterapeutycznych zgodnie z ustawą o działalności leczniczej (Dz. U. 2011, nr 112, poz. 654, Dz. U. 2020, poz. 295, 567, art. 5 ust. 2, pkt 3), na równi z indywidualnymi praktykami lekarskimi, pielęgniarskimi itp., wobec czego wszelkie zasady obowiązujące w gabinetach fizjoterapeutycznych powinny być realizowane wg takich samych standardów, jakie obowiązują inne zakłady opieki zdrowotnej i inne indywidualne praktyki zawodowe.